to top

Dünyada yaşanılabilir en güzel şehirler

Çoğu şehir tam olarak güzel diye adlandırılabilecek nitelikte değildir ve ‘beton orman’ terimi cennet manzaralarını çağrıştırmaz. Gezegendeki en güzel 10 metropolün listesi gibi büyük, cesur ve güzel olmanın mümkün olduğunu kanıtlayan şehirler vardır. O eşsiz şehirlerin ilk 10 sıralaması size bu konuda yardımcı olacaktır.

10-New York-ABD:

Geleneksel olarak ‘güzel’ olmasa da, New York’un duyuları harekete geçiren sanat, sürekli ışıklar ve dünyanın başka yerlerinde bulmak zor bir şehir manzarası var. Manhattan, modern bir şehir tasarımının ne olması gerektiği fikrini neredeyse tanımladı. Merkez parkına adım atın ve dünyanın en büyük metropollerinden birinde olduğunuza inanmak zor ya da gece imparatorluk devletinin zirvesine doğru ilerleyin ve kalbinizin altında parıldayan bir trilyon ışığın ışığında erimesine izin verin.

9-Buenos aires-Arjantin :

Arjantinli Başkent, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında ekonomik bir güç santraliydi ve bu, dönemin güzel mimarisinde belirgindi. El Ateneo’nun ‘Dünyanın En Güzel Kitabevi’, Recoleta’daki mezarlıklar veya El Sanitario ve El Congreso Nacional gibi ünlü binaları ziyaret ederseniz, Evita’nın bu muhteşem kentin övgülerini seslendirebilirsiniz.

8-Prag- Çek Cumhuriyeti : 

Dünya üzerinde hiçbir yer Prag’dan daha Bohemyalı, Bohemya’nın eski başkenti ve Çek Cumhuriyeti’nin şu anki başkenti. 1000 yılı aşkın bir tarihe sahip olmak, şehrin mimarisinin o kadar muhteşem olduğunu merak etmiyor. Prag Kalesi’ni ve şehrin eski kentini birbirine bağlayan Vltava nehri üzerindeki Charles Köprüsü’nün kulelerine bakmaktan daha çarpıcı bir yer yok. Buradan, ‘Yüz Kulelerin Şehri’ görünümü oldukça basittir

7- Vancover- Kanada :

Vancouver, Burrard Yarımadası’nda yer almakta ve sık sık ‘dünyanın en yaşanabilir şehri’ unvanını kazanmıştır. Kent, güzelliğinin çoğunu muhteşem North Shore Mountain serisi tarafından sağlanan zemine borçludur. Vancouver, Kanada’nın çoğundan daha ılıman bir iklime sahiptir, yani şehrin doğal güzelliğinin tadını çıkarmak yılın en güzel günlerinde kolaydır. Şehrin en büyük halk rekreasyon alanı olan Stanley Park, 1000 dönümlük bir araziye sahip ve 500 000’den fazla ağaç barındırıyor.

6-Singapur- Singapur:

Singapur şehir devleti büyük ölçüde çöplere karşı sert cezalara bağlı olarak, ünlü ve tertemiz temiz. Orchard Road’da son moda alışverişlerinizde ya da kozmopolit ve hiper modern şehrin tadını çıkarırken, bu egzotik ve sevimli şehirde daha az şehirli bir güzellik duygusu için Botanik Bahçeleri veya Jurong Kuş Parkı’nı ziyaret edebilirsiniz.

5-Stockholm -İsveç :

İsveç sadece Ikea, metball ve ABBA için ünlü değil! Başkent şehri inkar edilemez bir dünyanın en güzel biridir. ‘Kuzey’in Venedik’i’ Mälaren Gölü’nün Baltık Denizi ile buluştuğu noktada bir takımada üzerinde duruyor. Merkez şehir on dört adadadır ve yüce İskandinav mimarisiyle doludur. Stockholms Slott muhtemelen en dramatik ve İsveçli Monarşi’nin ikametgahını barındırıyor.

4- St Petersburg-Rusya:

Dünyanın en büyük sanat başkentlerinden biri olan St Petersberg sade bir şekilde muhteşem. Şehrin görkemli müzelerinde bulunan taç mücevher, Louvre, Met ve Prado’ya muazzam klasik koleksiyonunda rakip olan Hermitage’dır. Kışlık Saray, Aziz İshak Katedrali ve Saray Meydanı, Petergof adası banliyösünde muhteşem Aziz Peter ve Paul Katedrali gibi kaçırılmayacak mimari hazinelerdir.

3-Sydney- Avustralya :

Avustralya’nın mücevheri, Sydney’in dünyaca ünlü limanı şöhretiyle haklı. Şehir yaklaşık yüz plaja, güzel bir silüet ve dünyanın en ikonik Opera Binası’na ev sahipliği yapıyor! Plajlar birkaç metreden mil uzunluğuna kadar değişir.Bu güzel şehir, yaşam tarzının tadını çıkarabileceği mükemmel bir yerdir. Londra Kuzeninin adını taşıyan Çin Dostluk Bahçesi ve Hyde Park, parklarından sadece ikisi. Burası hem yerlilerden hem de ziyaretçilerden ilgi çeken liman, kumsallar ve sahil bölgeleridir ve her zaman en üst düzeyden yararlanan koşucular, sörfçüler, yüzücüler ve yürüyüşçüler bulabilir.

2-İstanbul – Türkiye :

 

 Muhtemelen iki kıtayı birbirine bağlayan tek büyük şehir, bu kültürel tek düze İstanbul’un her yerini gösteriyor! Mimari olarak  dünyanın en iyi Bizans ve Osmanlı binaları ile benzersizdir. Ayasofya belki de içlerindeki en iyisi, aslen bir Ortodoks Kilisesi, daha sonra bir cami ve şimdi bir müze ve muhtemelen bu muhteşem şehrin ana cazibesi.diğer mimari şaheserler, şaşırtıcı Sultanahmet Camii, Dolmabahçe Sarayı ve Chora Kilisesi’dir.

1-Paris- Fransa:

Listenin başında her zamanki gibi aşıklar şehri olan  Paris yer alıyor .Muhtemelen Avrupa’yı temsil eden en büyük görsel ikon, dünyanın en güzel şehirlerinden birinin kaldırımlarının, kafelerinin ve pastanelerinin üzerinde yükselen Eyfel Kulesi’dir. Louvre, muhtemelen dünyanın en muhteşem sanat müzesidir ve şehirdeki inanılmaz müzelerden sadece biridir. Musée d’Orsay, Musée Rodin ve Pompidou Merkezi sadece üç kişidir.Kentin mimarisi, büyük ölçüde Louvre ve Versailles gibi ikonlar yapan Louis XIV’in vizyonundan dolayı ayrı bir karaktere sahiptir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.