to top

Dünya Farkındalık Günü +1

Down Sendromu Nedir?

Anne karnında meydana gelen bir gen  probleminin neden olduğu bir dizi fiziksel ve zihinsel problem sonucu ortaya çıkan genetik bozukluğudur. Down sendromuna her 800 ile 1000 doğumda 1 oranında rastlanır; istatistikler anne yaşının artışıyla bu oranın yükseldiğini göstermiştir, diğer etkenler daha az etkilidir. Bunu toplumumuzun hastalık olarak nitelendirse de bu bir gen farklılığıdır.

Down Sendromunun Nedenleri?

Down sendromu bebeğin kromozomlarında ki bir problemden kaynaklanır . Normalde, bir kişinin 46 kromozomu vardır. Ancak Down sendromlu çoğu insanın 47 kromozomu vardır. Nadir durumlarda, diğer kromozom sorunları Down sendromuna neden olur. Bu gibi nedenler bebeğin fiziksel ve ruhsal gelişimini oldukça etkilemektedir.

Başlıca etkenleri sıralamak gerekirse; 35 yaşının üzerindeki kadınların doğumlarında görülür, genç bayanlarda doğurganlık yüksek oranlara sahiptir. Eğer bu genetik bozukluğuna sahip bir çocuğunuz varsa bunun diğer çocukta da görülmesi olası bir durumdur.

Down Sendromunun Teşhisi Nasıl Olur?

Hamileliğinizin 5 ve 6 ayında tarama testi yapılmaktadır her ne kadar bu test sonuçları %100 doğru sonuç vermese de erken teşhis için oldukça faydalıdır.Bunlar  gelişmekte olan fetüsn  Down sendromu için risk altında olup olmadığını gösterebilir .  Fakat bazı bebeklerin genetik bozukluğu doğumdan sonra da saptanabilir.

Down Sendromlu Çocukların Genel Özellikleri

  • Düz yüz profili, basık ve küçük burun
  •  Gözlerin aşağı veya yukarı kayması
  •  Dili daha büyük gösteren küçük ağız
  • Birinci ve ikinci ayak parmakları arasında büyük boşluk
  •  Küçük parmaklı geniş eller ve serçe parmağın içe kıvrılması
  •  Avuç içi boyunca tek kırışıklık
  •  Doğduğunda ortalamanın altında kilo ve boya sahip olma gibi ortak özelliklere sahiptirler.

Onlar Özel Çocuklardır

insancıl bir yapıya sahip olan bu çocuklar ; toplumu sevmeleri oldukça kırılgan olmaları bakımından toplumumuzun için özel çocuklar kategorisinde yer alırlar. Onlara hasta muamelesi yapmak yerine farkındalıklarının farkında olduğunu göstermek onlarla vaktinizi geçirerek onlara daha çok yardımcı olabilirsiniz.

 

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.