to top

Doğum Sonrasında Vücudunuzda Olan 8 Garip Değişim

Bebek anne rahmine düştüğü anda annede yaşamayan bir kadının anlayamayacağı değişik durumlar meydana gelmeye zaten başlar. Fakat bazı durumlar var ki doğum sonrasında oluşur veya hamilelik sürecinde olsa bile doğum sonrasında anneye “ya devam ederse” sorularını sordurur.

Biz de diyoruz ki “Anneler sakin olun!” bu sadece geçici bir süreç. Aslında vücut evrenin işleyişine göre şekil alıyor.  Yani anne olmaya başladığınız anda vücudunuz bebeğin ihtiyaçlarına göre şekilleniyor. Peki doğumdan sonra başımıza daha neler mi gelecek? İşte şimdiden kendinizi hazırlamanız için listelediğimiz 7 garip şey;

1.Göğüsleriniz büyümeye devam ediyor. Emzirme süreci için bu gerekli. Memeleriniz bebeğinizi emzirmeniz için hazırlanmaktadır.
2. Doğumdan sonra kabızlık süreci başlayabilir. Doğumdan sonrası bağırsak hareketlerinizin eski düzenine dönmesi zaman alır.Bebek doğduktan sonra ilk birkaç gün sert dışkı yapabilirsiniz, bu oldukça doğaldır.
3. Doğumdan sonraki ilk günlerde idrar yapma hissi duyarak tuvalete gidebilir fakat hiç idrar yapamayabilirsiniz. İdrarınızı yaptıktan sonra ağrı ve yanma da hissedebilirsiniz. Bu genellikle doğumdan sonra günler içinde geçer.
4. Vajina ve rektum arasındaki bölge olan perine doğum sırasında esner. Bu da geçici bir süre ağrı yapabilir.
5. Bazı kadınlar doğumdan yaklaşık 6-8 hafta sonra adet görebilir veya daha önce bile başlayabilirken bazıları aylarca adet görmez. Öyle ki bazı emziren anneler bebeklerini sütten tamamen kesene kadar adet görmezler.
6. Doğum sonrası vajinanın toparlanması için 40 gün boyunca ilişkiye girilmemelidir.
7. Doğumdan yaklaşık 2-3 gün sonra gergin, üzgün ve alt-üst olmuş hissetmeye başlayabilirsiniz. Ortada hiçbir neden yokken yeni bebeğe kızgın hissedebilirsiniz. Bu duygular korku vericidir ama çabuk geçer.
8. Hamilelik esnasında fazlalaşan hormon seviyeleri, deride ve vücudun çok fazla bölgesinde farklılıkların oluşmasını sağlar. Bunlardan birisi de saç dökülmeleridir. Ama merak etmeyin 6 ay içerisinde dökülen saçlarınız tamamen kendini tamamlayacak. Geçici bir süreç bunlar.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.