to top

Doğum sonrası kilo vermenin altın kuralları

O güzel duyguyu yaşamak elbette ötesinde zahmet gerektiren süreci kapsar. Hamileliğin getirmiş olduğu stres , ağrılar, yorgunluk ve birçok psikolojik nedenler o anı yaşamanıza engel olmadı. Doğum sonrasında o aldığınız kilolar da sizi o eski süreçteki gibi can sıkıntısı oluşturabilir. Ancak eski halinize dönmeniz elbette kolay olmayacaktır. Doğum süreciniz kadar doğum sonrasında da en az o kadar süreç tanımalısınız kendinize … Kalçanızın genişliği , sarkan göbeğinizin gitmesi oldukça zaman alacaktır. Fakat her şeyin bir çözüm yolu olduğu gibi bu sürecinde hızlandırmanın bir çözüm yolu bulunmaktadır. İşte o altın değerindeki noktalar:

 

1.Diyetten kaçının :

Bu süreçte diyet sizin sağlığınızı olumsuz yönde etkileyecektir. Çünkü diyet aşamasında almanız gereken besin ve kaloriler malesef hiçbir diyet listesinde bulunmamaktadır. Özellikle emziren annelerin daha çok besin ve vitamin takviyesine ihtiyacı olduğu için diyet önerilmemektedir. Daha farklı olarak günde 3 litre su içmek size bu konuda oldukça yardımcı olacaktır.

2. Bebeğinizi emzirmekten vazgeçmeyin.

Araştırmalar emzirmenin bebeğe faydası olduğu kadar anneye de faydasının olduğunu kanıtlamışlardır. Emzirme bebeğin ihtiyaç duyduğu besin değerini ona sağlarken aynı zaman da bağışıklık sistemini de güçlendirerek bebeğinizin hastalanmasını engeller. Bu durum sadece bebekler için değil anneler için de geçerlidir , emziren anneler de diyabet hastalığı ve obezite oldukça az görülmektedir. Ayrıca emziren annenin kilo verdiği de uzmanlar tarafından kanıtlanmıştır.

3. Uyku düzeninizi ayarlayın

Çok uyumak kadar dengesiz uyumakta kilo artışını tetiklemektedir . Kilo vermeye karar verdiyseniz öncelikle sağlıklı bir uyku düzeni oluşturmanız gerekmektedir. Bu dönem de uyku düzenini oturtmanız zor olabilir fakat bunun için yardım almanız size bu konuda yardımcı olur.

4. Egzersizlere başlayabilirsiniz

:Egzersiz olarak gebelikte olduğu gibi en çok önerilen ve en kolay egzersiz yürüyüştür. Günde yarım saat orta tempoda yürüyüş yeterlidir. Bunun yanı sıra karın kaslarının güçlenmesi için günde 1 kere yapabildiğiniz kadar mekik çekmek karın bölgesinin sıkılaşmasına çok faydalı olacaktır.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.