to top

Çocuklara Ne Tür Kitaplar Alınmalı?

Kitaplar çocukların zeka seviyelerini geliştirmelerinde etkili araçlardır. Önemli olan çocuğun yaşına göre uygun kitaplar almaktır.

Çocukların kitaplara olan ilgisini arttırmak için evde kitap okuyan kişilerin olması gerekir. Çocuklar bu durumda anne, baba ve kardeşlerini örnek alırlar. Çocukların ne tür kitaplara ilgisi olduğunu onları gözlemleyerek anlayabilirsiniz. Çocukların kitap seçimi kitaplardaki resimlere göre şekillenir.

Çocuklarınızın kitaplara ilgisini arttırmak istiyorsanız eğer oyuncaklarının yanında mutlaka birer kitap bulundurun. Kitapları onların ulaşabileceği yerlere koyun. Çocuğunuz okuduğunuz kitabı alıp sayfalarını çevirdiklerinde kızarak elinden almayın.

Çocuğunuz 0-3 yaş grubu arasında, bu yaşlarda çocuklara kolay algılanan, büyük resimleri olan, parlak renkli resimleri olan kitapları seçin. Daha ayrıntılı kitaplar seçin. Sesli kitaplarda ilgi çekicidir. Kitap alırken tüylü, renkli kumaşlı, doku yüzeyleri olan kitapları seçin bu çocukların kitaplara olan ilgisini etkileyecektir.

3-4 yaş arası çocuklarda kitap seçimi oyunla ve eğlenerek öğrenilmektedir. Çocuk bunu yaparken 5 duyu organını kullanır. Bu kitaplar,  Oynuyorum – Öğreniyorum 1 – 2 – 3 ; Bul – Çıkart – Öğren Dizisi; Kesme – Yapıştırma – Boyama Dizisi ; Çantalı Öyküler Dizisi… Minik Adımlar Dizisi ; Büyük Boyamalar ; Sarı Yumak Dizisi ; Mumu Dizisi ; Bu tür kitaplarla çocuk, boyama kesme, katlama, yapıştırma becerilerini geliştirebilir. Bu becerilerin yanı sıra renk, şekil başta olmak üzere çeşitli kavramları da öğrenir. Bu biçimdeki kitapları kullanırken anne- baba çocuğa yardımcı ve sabırlı olmalıdır.

4-5 yaş arası kitap seçimi,  bu yaş grubu çocuğa anne – baba, çocuğu ilkokula ve hayata hazırlayıcı biçimdeki alıştırma kitaplarını okumaya, uygulatmaya başlamalıdır. Bu kitaplarla çocukta dikkatini belli bir konu üzerinde toplayabilme, başladığı işi bitirebilme ve problem çözebilme özellikleri gelişir. Böylece çocuk sorumluluk duygusu gelişmiş bir yetişkin olabilecektir. Çocuklarımızın bu yöndeki gelişimlerini destekleyen alıştırma kitaplarımız şunlardır. Kavramlarla Tanışalım ; Çiziyorum Yazmaya Hazırlanıyorum ; Çizgilerle Tanışalım ; Renkler ve Şekiller ; Sayılar ; Eğitsel Öyküler

5 – 6 Yaş Arası Çocuklar için Kitap Seçimi Fen ve Doğa bu yaş grubu çocukların merak ettikleri konulardandır. Fen Öğreniyorum ve Çevremiz Dizisi, çocukların bu konudaki meraklarını gidermeyi amaçlayan kitaplardandır. Bu biçimdeki kitapların düzenli kullanılmasıyla, çocuk öğrenmeyi ve araştırmayı seven bir yetişkin olabilecektir. Bütün bunların yanı sıra düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanan çocuklara uzun veya dizi kitaplar okunabilir. Özellikle 5 – 6 yaşlarındaki çocuklar uzun ve dizi kitapları severler. Bu yaşlardaki çocuklara bir kitabı birkaç günde okumak, yararlı olacaktır. Bak-Öğren Dizisi ; Ünite Dergileri ; Birlikte Düşünelim Konuşalım bu amaca yönelik kitaplardır. Bu kitaplarla çocuk, günlük yaşamda kullanılan kavramları algılayabilecek toplumla veya doğayla ilgili bir olayı izleyebilecektir. Böylece düşünme yeteneği gelişecektir.

 

 

 

 

admin

Sorry, the comment form is closed at this time.