to top

Çocuğunuzu Motive Edin

Ebeveynler, çocuklarını yaştaşlarının bulunduğu ortamlara girmek hususunda motive etmeli, yüreklendirmeli ve bunun için fırsatlar yaratmalıdır.

Doğum günü etkinlikleri, parklar, oyun grupları, kreşler, sosyal ve sportif faaliyetler, çocuk tiyatroları, aynı yaş grubundan olan çocukların beraber zaman geçirebilecekleri eğlenceli ortamlardır. Böyle ortamlarda bulunarak yaştaşlarıyla vakit geçiren ve bundan zevk duyan çocuklar, hayali arkadaşlarının yerine gerçek arkadaşlarını koymayı seçer.

Şayet çocuğunuz 5 yaşını geçtiyse ve hala çoğunlukla gerçek arkadaşları yerine hayali arkadaşlarıyla oynamayı tercih ediyor ve sosyal ortamlarda bulunmayı çok tercih etmiyorsa bu durum çocuğunuzun iç dünyasında bir sıkıntı yaşadığının göstergesi olabilir. Tabii ki bunu anlamak için çocuğunuza arkadaşlarıyla vakit geçirebileceği ortamlar yaratmalı ve onu bu konuda teşvik etmelisiniz. Her yolu denediyseniz ve yine de çocuğunuz kendini sosyal ortamlardan geri çekiyorsa uzman desteğine başvurmanızı tavsiye ederiz.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.