to top

Binlerce Kadın Cinsel Taciz ve Saldırıları Kendine Tecrübe Edindi

Bu ifade, Alyssa Milano’nun yaygın cinsel tacizin ne kadar olduğunu göstermek için kullandıktan sonra Twitter’da trend olmaya başladı.

Cinsel taciz ve taciz mağdurlarını iki kelime gösteriyor ki, sorun pek çok hayalden çok daha büyük. Söz konusu ifade, A.M bir arkadaş tarafından önerildiği bir fikirle Pazar günü sosyal medya sitesine gittikten sonra Twitter’ da trend olmaya başladı.

“Cinsel olarak taciz edilen ya da saldırıya uğramış olan tüm kadınlar, ‘Ben de’ bir statü olarak yazmışlarsa, insanlara sorunun büyüklüğü hakkında bir fikir verebiliriz,” diye yazdı. Son zamanlarda ,yapımcısı Harvey Weinstein’i cinsel tacizde bulunan veya ona saldıran biriyle suçlanan çok sayıda kadın olduğunu belirtmektedir.

Binlerce kişi, bunların içinde sayısız ünlü de dahil olmak üzere hikayelerini ve desteklerini paylaştı.

“Çünkü ben utandım ve bir ‘parti kızı’ olarak kabul ettim, bunu hak ettiğimi hissettim,” diye yazdı Westworld yıldızı Evan Rachel Wood. “Orada olmamalıydım, ‘kötü’ olmamalıydım. Lady Gaga, Debra Messing, Rosario Dawson, Anika Noni Rose ve Anna Paquin hepsi de Milano’nun tweetine “Ben de” diyerek karşılık verdi.

Hamilton oyuncusu Javier Muñoz, “ben de” diye tweet attı, “cinsel saldırı ya da taciz” in kurbanı olduğunu “defalarca” paylaştı.

Pazartesi başlarında Twitter’ın sayısıyla 200.000’den fazla #MeToo tweet yayınlandı. Buna karşılık, pek çok taraftar Pazartesi sabahı da trend olan bir konu olan #IBelieveYou’yu tweetledi.

New York Times daki bir açıklamasında  ilk kez ortaya çıkan  ve New York tarafından yapılan bir araştırmayla birleştirilen cinsel suiistimalle ilgili birçok suçlama son birkaç hafta içinde Weinstein’a karşı getirildi.

İlk raporun ardından Weinstein, terapistlerle çalıştığını ve “bu konuyla başa çıkmayı” planladığını belirtti. O zamandan beri, o zamanlar kendi güç merkezi stüdyosu Weinstein Company ve karısı Marchesa tasarımcısı Georgina’dan kovuldu. Chapman, onu terk ettiğinin açıkladı.

Weinstein’ın bir sözcüsü daha önce yaptığı açıklamada İNSAN’a “Herhangi bir rıza göstermeyen cinsel ilişkiye dair iddiaların kesin olarak Bay Weinstein tarafından reddedildiğini” söyledi.

NYT makalesinden bu yana, daha birçok kadın,  Cara Delevingne , Gwyneth Paltrow,Angelina Jolie’nin  de dahil olduğu Weinstein’a karşı cinsel suistimal iddialarına açıklık getirdi.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.