to top

Bebeğiniz hakkında bilmedikleriniz

Elbette bebeğinizi siz anne ve babasından başka kimse daha iyi tanıyamaz ama gel görelim ki sizin bile bilmediğiniz şeyler var . Bunları duyunca siz de şaşıracaksınız.

 

İlk kakaları kokmuyor.

Mekonyum denilen siyah, katran benzeri şeyler, mukus, rahimden gelen sıvı ve annenin içinde sindirdikleri her şeyden oluşur. Ama kaka yapan koku bakterisine henüz sahip değildir. Bir bebeği beslemeye başladığınız an da bakteriler bağırsaklarını kolonize etmeye başlar. Ancak 1 gün sonra yapmış olduğu kaka koku içermeye başlar.

 

Bazen bebekler nefes almayı bırakır.

Bebeğiniz uyurken, 5 ile 10 saniye arasında  nefes almadan duraklayabilirler . Yeni anne babanın bu durumda  panik yapması için gayet yeterli bir zaman dilimidir. Fakat bebekler de düzensiz solunum oldukça normaldir. (Fakat bebeğiniz daha uzun süre nefes almazsa veya yüzü maviye dönerse, o zaman tıbbi yardım gerekmektedir.)

Başlangıçta gözyaşı akıtmadan  ağlarlar.

Ağlayan yeni doğan bir bebek duysanız, aslında tek yaptıkları çığlık atmaktır.   Bebekler 2-3 hafta civarında ağlarlar, ancak gözyaşları yaklaşık bir ay öncesine kadar ortaya çıkmaz.”Tepe ağlaması”, gestasyondan yaklaşık 46 hafta sonra veya tam dönem bebekler için 6-8 hafta arasındadır.

Bebekler erekte olabiliyorlar

Çoğunlukla işemeden önce olur. (Bir bebek bezi değişimi sırasında örtmek için uyarınızı düşünün!) Tam olarak nedenini bilmiyoruz, ama endişelenecek veya utanılacak bir şey yok. Doğmadan önce bir ultrasonda bile görebilirsin.

Penisi doğumda büyük görünebilir ve bu da normaldir. Hormonları ve anneleri, doğum sürecinden kaynaklanan morarma ve şişlik gibi bir rol oynamaktadır.

 

Kız bebekler adet görürler, göğüsleri vardır ve süt salgılarlar.

Bebekler ana rahmindeyken, annelerinin hormonlarını da alırlar. Doğduklarında rahimdeyken aldıkları östrojenle doğarlar. Bu da demek oluyor ki, kız bebekler minik bir adet görme süreci yaşıyor ve  bebekler  süt salgılıyor.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.