to top

Bazı Kadınlar Neden Erken Menopoza Gidiyor?

Menopoz Nedir?

Bir kadında görülen adet döngüsünün, 35 yaşından daha erken zaman çerisinde kalıcı olarak kesilmesi durumuna, erken menopoz denir. Şuan ki yaşam koşullarında, halk arasında erken menopozun eskiye göre çok fazla görüldüğü iddia edilse dahi, bu iddia net bir şekilde doğru olarak sayılmaz.Türkiye’de görülen yaklaşık olarak menepoz yaşı 46 dır. 35 yaş ile 50 yaş arasında ki olguları, erken menopoz şeklinde değerlendirmek yanlıştır. Erken menopozun çoğaldığı şeklindeki varsayım, kadınların hamile kalma  yaşlarını mesleki, sosyal ve diğer sebeplerden dolayı, erteleme eğiliminin fazlalaştırılmış olmasından kaynaklanmaktadır.

 

1.Genetik bozukluklar

FMR1, kalıtsal entellektüel bozukluğun en yaygın şekli olan Frajil X sendromuna neden olan bir gendir; Sendromunuz olmasa bile, yumurtalıklarınızla ilgili problemlere neden olan aynı gen üzerinde bir mutasyona sahip olabilirsiniz. Turner Sendromu (bir kadının sadece bir X kromozomu var) POI ile ilişkili başka bir genetik bozukluktur.

2.Sigara veya diğer toksin ürünleri

Tassone, “Bazı toksinler erken yumurtalık yetmezliğine neden olabilir” diyor. “Sigara ve pestisitler gibi şeyler.” Normalde, 50 yaş civarında menopoz yaşına kadar yetecek kadar primordial foliküller (foliküllere dönüşen küçük tohumlar) ile doğarız. Ancak zararlı kimyasallara maruz kalmanın bir kadına neden olduğu düşünülür. daha sonra foliküllerden daha çabuk tükenir.

3.Kemoterapi veya radyasyon

Çevresel toksinlere benzer şekilde, bu kanser tedavileri yumurtalık hücrelerindeki genetik materyale zarar verebilir. Ancak hasar, ilaç tipi ve radyasyon dozu, tedavi sırasındaki yaşınız ve vücudunuzun yaydığı alanı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır.

4.Annenin menopoz yaşının önemi

Doğal dönemde meydana gelen menopoz, kesinlikle genetikten etkilenen bir durumdur. Abla, teyze, kız kardeş ve annenin menopoz dönemine girdiği yaş ne kadar ileri ise, bir kadının da o kadar geç yaşta menopoza gireceği rahatlıkla ifade edilir.

Fakat erken menopoz, doğal süreç içerisinden uzak, yani bir hastalık ve tedavi durumu olduğu taktir de, genetiğinde böyle bir durum ile alakası olmayan bir kadın dahi, erken menopoz ile karşı karşıya kalabilmektedir.

5.Stres

Ani stres ya da uzun bir zaman içerisinde stres altında kalan kadınlarda, erken menopoz görülebilir. Aşırı strese altında kalan kadınlarda, hormonal problemler ile adet düzensizlikleri öncelikle görülebilir. İlk zamanlarda geçici bir durum olan stresin uzun bir süre devam etmesi, depresyon ile kaygı bozukluğuna sebep olmak gibi, ciddi psikiyatrik tabloların meydana gelmesi ile, geri dönüşümsüz menopoz gelişerek ilerlemektedir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.