to top

Bademcikler Ne Zaman Alınmalı?

Çok sık bademcik enfeksiyonu geçiren çocukların düzgün ilaç tedavisi almaları sağlanıyor. KBB Uzmanı Dr. Ahmet Erdem Kılavuz, geçirilen iltihapların nedenleri ve vücuda etkileri araştırıldıktan sonra aşağıdaki durumlar oluştuğu takdirde ameliyat tavsiye edildiğine dikkat çekiyor.

  • Üst solunum yolu, bademcik ve geniz eti büyüklüğü sebebiyle tıkanmış ve buna bağlı olarak uyku apnesi olarak isimlendirilen uykuda kısa süreli solunum durması problemi gelişmişse.
  • Bademcik çevresinde abse varsa. Yineleyen bademcik abseleri derin boyun dokularına, hatta göğüs boşluğuna kadar ilerlediklerinde yaşamı tehdit edebiliyor.
  • Son bir senede 7 kere ya da son 2 senede sene başına beşer defa ya da son 3 senede sene başına üçer kere veya daha sık ateşli bademcik iltihaplanması geçirmişse. Sık geçirilen bademcik iltihaplanmaları hem hayat kalitesini düşürüyor hem de beta mikrobuna bağlı oluşabilecek kalp, böbrek ve eklem komplikasyonlarının riskini artırıyor.
  • Kalp kapakçık problemi varsa. Devamlı iltihabi durumlar uzun vadede kalp dokularında bozulmaya yol açabiliyor ve bunun neticesinde hayatı tehdit edebilecek kalp sorunlarının görülme riskini artırıyor.
  • Bademcik ve geniz eti iltihaplanmasına bağlı olarak çok sık orta kulak iltihabı geçiriyorsa. Sık geçirilen orta kulak iltihabı kronik kulak iltihabına dönüşüp kulak zarının delinmesine ve kulak kemikçiklerinin erimesine sebep olabiliyor. Bu durumun tek tedavisi ise kulak ameliyatı oluyor. Bunun önüne geçmek için bademcik ve geniz eti ameliyatı tavsiye ediyor.
  • Bademcikler çocukların beslenmelerine ve solumalarına mani olacak kadar büyümüşse. Çocukta gelişim geriliği ile uyku sorunlarına sebep olabiliyor ve hayat kalitesini düşürüyor.

Lokman Hekim

Sorry, the comment form is closed at this time.