window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-126651253-1'); Andropoz ve Nedeni
Home / Sağlık  / Erkek Sağlığı  / Andropoz ve Nedeni

Andropoz ve Nedeni

Andropoz, yaşam süresinin uzamasıyla gündeme gelen ve kadınlarda görülen menopozdan esinlenerek türetilen, erkeklerde yaşlanma ile beraber ortaya çıkan hormonal değişimlere bağlı emare, yakınma ve bulgular olarak tanımlanabilir. Andropozun Nedeni Andropozun sebebi, vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Testosteron

Andropoz, yaşam süresinin uzamasıyla gündeme gelen ve kadınlarda görülen menopozdan esinlenerek türetilen, erkeklerde yaşlanma ile beraber ortaya çıkan hormonal değişimlere bağlı emare, yakınma ve bulgular olarak tanımlanabilir.

Andropozun Nedeni

Andropozun sebebi, vücutta meydana gelen hormonal değişikliklerdir. Testosteron ismi verilen erkeklik hormonu düzeyi, 50 yaşından sonra her sene başına yüzde 1 azalmaktadır. Bunun yanında bu hormonun serumdaki serbest, seks hormonlarını bağlayan globülin ve albumin adı verilen proteine bağlı bölümlerinin ölçümü de mühimdir.

Hormon seviyeleri yaşla beraber azalır denilmekteyse de her erkekte böyle olur manasına gelmemektedir. Kişiden kişiye değişmektedir. Mesela, 60 yaşın üzerindeki erkeklerin yüzde 7’sinde hormonlar ileri derecede azalırken yüzde 20’sinde artmaktadır.

Review overview
NO COMMENTS

Sorry, the comment form is closed at this time.