to top

Teknolojiye Yüz Çeviren Amish “Amiş” Topluluğu

Amishler 1525 yılında İsviçre’de Ortaya çıkıyor. Bir tarikat, Hıristiyanlığın bir mezhebi.İnsanların Amish hakkında gerçekten bilmedikleri bir sürü şey var, ancak oldukça arkadaş canlısı olmaları ve nüfusun geri kalanıyla karışmamaları ve pek çok modern kolaylıktan kurtulma eğiliminde olmaları. Amish’in eşsiz yaşam biçimi hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin ve şaşıracaksınız.

1.Elektrik

“Gelassenheit” veya “Almanlara izin verme”, Amish’in yaşadığı felsefedir. Dünya, Tanrı’nın istediği şekilde kullanılması gerektiği anlamına geliyor – Teknoloji ve elektrik olmadan. Bununla birlikte, Amish bile elektriğin faydalı olabileceğini biliyor, bu yüzden acil durumlarda kullanıyorlar.

2.Sakal

Hayatı Tanrı’nın istediği gibi yaşamanın ; saçınızı kesmemeniz  anlamına gelir. Peki Amish erkekleri neden uzun sakallı ve temiz traşlı bir yüze sahip? 1800’lü yıllarda, bıyıklar, orduya ait bir servet ya da odun sembolü idi. Bir pasifist ve aynı zamanda materyalist olmayan insanlar olarak Amish, bu “moda ifadesini” takip etmiyor, böylece bıyığını tıraş ediyorlar.

3.Amish Faceless Bebekleri

Amish bebekleri dünyanın geri kalanına ürkütücü görünebilir, ancak bu ev yapımı oyuncaklar aslında çocuklara neye benzediğinin önemli olmadığını öğretir.

4.Belli Evlilik Düzeni Yok

Amish topluluğunda hiçbir düzenlenmiş evlilik yoktur, yani istedikleriyle evlenmeyi seçebilirler. Sadece bir kural var: Amish kilisesinin bir üyesiyle evlenmeliler. Yani, Amish, topluluğun resmi bir parçası olduktan sonra Amish inancına vaftiz edilen herkesi tarihleyebilir. Arkadaşlık sadece ortak alanlarda gerçekleşir. Adam önerdiğinde, Amish kilisesinden onay almaları gerekiyor.

5.Güçlü Topluluk Bonusu

Eğer bir Amish insanı ahıra ihtiyaç duyarsa, bütün topluluk ona bir tane kurar. Bu, insanların iyiliğini, başkalarına yardım etme konusundaki özveri ve güçlü toplum bağını kanıtlar.

 

Ayrıca

Amish toplumunda alkol ve sigara içmek yasaktır. Ayrıca yedikleri her şey organik ve evde yetiştiriliyor. Bu, nedenle kansere ya da başka ciddi hastalıklara yakalanmadıklarını açıklıyor.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.