to top

Akne tedavisi için 5 öneri

Akne (sivilce) yüz, boyun, göğüs, sırt, omuz ve üst kollarda görülen, yağ kanallarını tutan bir hastalıktır. En sık ergenlik çağında görülmekle birlikte 20 ‘li yaşlarda ve hatta 40 ‘lı yaşlara kadar devam edebilir. Her zaman olmasa da akneli kişiler genellikle yağlı bir deriye sahiptir.

1.Hassas ciltler için uygun olan ürünleri tercih edin

Akneye eğilimliyseniz, çok fazla makyaj ve kozmetik ürünü kullanmak gözeneklerinizi tıkar ve sorunları daha da kötüleştirecektir. Su bazlı, yağsız ve komedojenik olmayan ürünler olarak kullanılmaya çalışın – bu, gözenekleri tıkayarak siyah noktalara neden olmaz. Yüz aknesi varsa yüzünüzü yıkamaktan kaçının. Günde iki defadan fazla yıkamak cildinizi kurutabilir ve bunu telafi etmek için daha fazla yağ üretmeye teşvik eder.

2.Doğum kontrol haplarını tartışın

Aknenin ana nedeninin hormon dalgalanmaları olduğuna inanılmaktadır, bu da yetişkin kadınları erkeklerden daha fazla kesmeye meyilli hale getirmektedir. Ancak, doğum kontrol hapları, akne tedavisi için onaylanmışolduğu için bazen yardımcı olabilir.

3.Düşük glisemik gıdalara yapışır

Gıda ve akne arasındaki ilişki karmaşıktır, uzun süredir akne – çikolata, kızartılmış yiyecek ve kuruyemiş olmasından şüphelenilen gıdalar ile – büyük çalışmalarda bir etkisi yoktur. Araştırmalar, makarna ve ekmek gibi yüksek bir glisemik indeksi olan gıdalardan alınan aşırı insülinin, kadınlarda yağ-tetikleyici hormon seviyelerini artırarak akneye katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Tam tahıllar gibi düşük glisemik gıdalar daha yavaş sindirilir ve daha az insülin spike neden olur.

4.Antibiyotikler

Ciddi akne için doktorunuz ayrıca aşırı cilt bakterilerini öldürmek ve iltihaplanmayı azaltmak için tetrasiklin gibi kısa süreli oral antibiyotikler reçete edebilir. Araştırma, antibiyotik direncini azaltmak için benzoil peroksit ile birlikte antibiyotik almayı önermiştir.

5.Hormonal tedaviler

Eğer aknenin enfeksiyondan ziyade hormon değişiklikleri ile doğrudan ilişkili olduğu düşünülürse, spironolakton gibi bir ilaç reçete edilebilir. Bu, hormonların yağ bezlerini tetiklemesini engellemeye yardımcı olur. Ancak, spironolakton akne için en güvenilir hormonal tedavilerden biri olsa da, spironolaktonun hamilelik sırasında güvenli olup olmadığından emin olmadığı için bir aile kurmayı düşünüyorsanız, alternatifleri düşünmeniz tavsiye edilebilir.

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.