to top

Açık Renkli Koltuklar Nasıl Temizlenir?

Açık renk koltukların dezavantajı çok kolay kirlenmeleri ve her lekeyi göstermeleridir. Fakat yinede hepimiz açık renkleri içten içe severiz her ne kadar cesaret edemesekte! Ama oldu da bir cesaret aldık açık renkli koltukları kanepeler diyelim, o zaman ne yapacağız? Kimyasalları fazla kullansak rengi solacak, az kullansak lekesi çıkmayacak. İşte açık renkli koltukları temizlemek için tercih edebileceğiniz yöntemler;

Malzemeler:

Sıcak su
Tas
Yumuşak beyaz pamuk bez
Temiz açık renkli bir sünger
Hafif sıvı bulaşık deterjanı
Beyaz sirke
Karbonat
Boraks

  • 2 bardak sıcak su ile 1 çorba kaşığı hafif sıvı bulaşık deterjanını bir tasın içinde karıştırınız. Karışımı köpük oluşuncaya kadar iyice karıştırınız. Sabunla karıştırılmış sıcak su lekeleri çözmede soğuk sudan daha etkili olduğu için karışımı soğumadan kullanmaya dikkat ediniz.
  • Beyaz pamuk bezi sabunlu karışıma batırıp daha sonra fazla suyunu sıkınız. Hiçbir zaman renkli bir bez kullanmamalısınız çünkü sıcak su ve bulaşık deterjanı birleşimi renkli bezin renginin açık renkli olan koltuğunuza geçmesine neden olabilir. Eğer beyaz bir beziniz yoksa bej ya da fildişi renginde bir bez kullanabilirsiniz. Ayrıca, bezinizdeki fazla suyu iyice sıkmazsanız koltuğunuz fazla ıslanıp küflenebilir.
  • Koltuğunuzun kumaşını nemli bezinizi kullanarak sıkı dairesel hareketlerle siliniz. Sabunlu karışımı kumaşa iyice işlemesi için 10 dakika bekletiniz.
  • Sabunlu karışımı koltuğunuzdan arındırmak için süngerinizi nemlendirip kumaşı siliniz. Bu aşamayı hiçbir kalıntı kalmayana kadar tekrar ediniz çünkü eğer koltukta kalıntı kalırsa kumaş sıkılaşıp sertleşebilir.
  • Bütün koltuk sabunlu karışımla temizlendikten sonra, çıkmayan inatçı lekelere odaklanabilirsiniz. Sadece sıcak su ve temiz bir bez kullanarak kalan lekeleri dairesel hareketlerle ovunuz. Eğer gerekirse, çeyrek bardak kadar beyaz sirke ile 1 yemek kaşığı karbonattan hazırladığınız karışıma temiz bir bez batırarak lekeleri tekrar ovabilirsiniz.
    Ayrıca koltuğunuzu temizlemek için boraks bazlı bir temizleme tozu da kullanabilirsiniz. Paketin kullanma talimatlarına uyduğunuzdan emin olmalısınız.

zeynep

Sorry, the comment form is closed at this time.