to top

7 aylık bebeğin gelişim evresinde neler oluyor?

O ilk gün ki yaşadığınız sevinci , acıyı  hala yüreğiniz de hissediyorsunuz . Gözünüzün önünde büyüyeyen bebeğiniz için yer yer Ne zaman büyüyeceksin yer yer de Ne ara büyüdün sen gibi söylemleriniz oluyor . O artık 7 aylık ve 1 yaşını doldurmasına az kaldı . Peki bu ayda bebeğiniz gelişim evresinde neler yaşadığı sizin için de oldukça önem taşımaktadır.

7. ayda, bebeğiniz yavaş yavaş bağımsız hale geliyor ve bu sırada  kendi kişiliğini de geliştiriyor. Favori bir oyuncağı yerden toplayıp  bir yere kadar sürünerek götürdüğünü bu aydan itibaren görmeniz oldukça mümkün , 7 aylık çocuğunuz çevreyi nasıl kontrol edeceğini ve kontrol altında olmanın eğlenceli olabileceğini öğreniyor. Gelecek ay boyunca, bebeğinizin hareketliliğini, yaratıcılığını ve merakını – tabii ki güvenli yollarla – özendirmeye devam etmek için bolca fırsat bulmalısınız.

Motor Becerileri

Yedi aylık çocuklar, her şeyi aynı şekilde yapmasalar da, etrafta dolaşmayı öğreniyorlar. Bebeğiniz dört hareketin tümünü sarar, sürükleyebilir, yuvarlayabilir, tarar veya birleştirebilir. Bebeğinizin erişebileceği noktalara dikkatini çeken oyuncakları koymanız da fayda vardır. Çünkü bebeğiniz artık yardımsız bir şekilde oturabiliyor ve oyuncaklara ulaşabiliyor ve onları alabiliyor. Elindeki nesneleri yer değiştirebilen bebek, sahiplik güdüsüyle elinden bir şey alındığında sinirlenmeyi öğreniyor

Diş Çıkarma

Bebeğinizin beşinci ve yedinci ayı arasında, ilk küçük diş tomurcuklarının diş etlerinden ortaya çıktığını görmelisiniz . Bu dönem de dişleri kaşınacağı için sağlıklı bir diş kaşıyıcı almanızda fayda var.Muhtemelen ilk önce iki alt ortadaki dişi, sonra da iki üst orta dişi göreceksiniz. Bebeğiniz 7 aylık ise ve henüz dişleri yoksa, alarm vermeyin. Diş çıkarma alışkanlıkları çocuktan çocuğa geniş ölçüde değişir. Bazı bebekler dişlerle doğar, bazı bebekler ise 1 yaşına kadar diş çıkarmayabilir.

Yeme

7 aylıkken katı yiyecekler yemeye başlamış olmalı. Ona günde 4 yemek kaşığı demir takviyeli tahıl sunun. Bu onun hem besin ihtiyacını karşılayacak hem de dişlerinin daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

 

Aysegul

Sorry, the comment form is closed at this time.